Курси валют

купівля / продаж курс НБУ
долар США
євро
російський рубль
Конвертер валют
Із:
В:
Сума:
 
Головна > ФІНАНСОВІ НОВИНИ > ФІНАНСОВА ГРАМОТНІСТЬ > Фінансові питання та поради
Фінансові питання та поради

Що таке фінансова "подушка безпеки" та як її накопичити?

Суму, яка надасть мінімальної впевненості, розрахувати просто. Протягом кількох місяців записуйте абсолютно усі витрати вашої родини, а потім визначте середню (складіть витрати кожного місяця, а потім розділіть на кількість місяців).

Потім помножте цю цифру на 12 – це і буде ваша «подушка безпеки». Ця сума дійсно потрібна, оскільки мати зазвичай не виходить на роботу, принаймні, до досягнення дитиною одного року, а витрати родини з появою дитини зростають.

Тепер подумайте, скільки часу потрібно вашій родині для накопичення такої суми. Для цього порахуйте усі прибутки вашої родини протягом кількох місяців та розділіть на кількість місяців. Це буде ваш середньомісячний прибуток. Від цієї цифри відніміть суму середньомісячних витрат. Це і буде сума, яку ви можете заощаджувати. Порахуйте, скільки місяців вам потрібно відкладати цю «вільну суму», аби створити свою «подушку безпеки» та почніть це робити.

Якщо результат підрахунку та терміни реалізації цього плану вас не задовольняють, подумайте, які статті витрат ви можете скоротити (наприклад, витрати на розваги, подорожі, хобі тощо).

За досвідом, будь-яка родина може скоротити свої витрати на 10-20% без різкої зміни способу та рівня життя. Також подумайте, які можливості додаткового прибутку ви маєте (чи можна змінити роботу на більш високооплачувану, знайти додатковий підробіток, продати щось непотрібне). Зробіть усе можливе в вашій ситуації та заощаджуйте більше. Якщо ви докладете зусиль, приблизно за 2-5 років ви зможете накопичити суму, потрібну для народження дитини.

 

Витрати та заощадження

На перший погляд здається, що поява дитини тягне за собою лише виникнення численних статей витрат на тлі зниження прибутків родини через тимчасову непрацездатність жінки. Але перші місяці здоровій дитині знадобиться не так вже й багато речей, якщо підійти до цього питання зважено та раціонально.

Варто просто скласти список необхідних для дитини речей, ознайомити з ним родичів, друзів і колег, викреслюючи ті товари, які вам подарують чи віддадуть. Так ви заощадите значну суму та уникнете однакових подарунків та непотрібних особисто вам речей. Речі, які вам доведеться купувати, можна пошукати на інтернет-сайтах, у магазинах, де практикують знижки тощо.

Під час вагітності та після народження дитини у вас з’явиться додаткова можливість зниження витрат. Якщо ви не плануєте виходити на роботу просто з пологового будинку, ви можете значно заощаджувати на тому, на що ви звикли витрачати гроші – одязі, взутті та косметиці для роботи, проїзді у транспорті, розвагах тощо.

Також, якщо мати перебуватиме вдома, вона заощадить на обідах у кафе, зможе готувати простіші та здоровіші страви. А це – пряма інвестиція у здоров’я усіх членів родини.

 

Нові джерела прибутку

Перше та найбільш очевидне джерело прибутку при появі дитини – це соціальні виплати, гарантовані державою. Вони надаються під час вагітності, після пологів, протягом перших років життя дитини. Важливо, що розмір цих виплат весь час зростає, а процес їх отримання спрощується.

По-друге, під час очікування дитини чоловіки часто починають шукати джерела додаткових прибутків, переходять на роботу з більшою зарплатою або на вищу посаду, беруть додаткові замовлення. Пам’ятайте, що дитина виросте, піде у садочок чи школу, жінка повернеться на роботу, а досягнення, досвід та нові клієнти залишаться з вами. Тож дитина може стати стимулом розвитку кар’єри та збільшення прибутку.

Крім того, далеко не всі жіночі професії вимагають постійного перебування безпосередньо на робочому місці. Бухгалтери, швачки, юристи, перекладачі, журналісти, програмісти, косметологи та представники інших професій можуть працювати вдома. Якщо мати зможе налагодити побут, режим дня та організувати себе – в неї є всі шанси продовжувати працювати і заробляти. Також частина жінок під час декретної відпустки знаходить себе в іншій професії.

 

Як подружжю підготуватися до народження дитини?

Рішення стати батьком чи матір’ю – важливий та відповідальний крок для кожної людини та сім’ї. Змінюється все – від розкладу дня до стосунків між батьками. І звичайно, великі зміни відбуваються у структурі бюджету родини.

 

Коли готуватися до народження дитини?

Звичайно, подружжю слід планувати своє майбутнє. Тому до народження дитини бажано готуватися заздалегідь, бажано за кілька років. Така умова особливо актуальна для тих родин, які мають питання, пов’язані з житлом (орендують квартиру, живуть з батьками, взяли або планують придбати житло в кредит), а також для тих, які мають фінансові зобов’язання (борги). Усі ці проблеми краще вирішити ще до вагітності або мати детальний реалістичний фінансовий план, який включав би у себе розв’язання цих питань та передбачав би наявність вільних коштів.

Подружжя може відкрити депозитний рахунок, який дозволить впевнено готуватися до появи нового члена родини. Варто звернути увагу на цільові програми, які пропонують деякі банки, а також на звичайні термінові депозити. Додатково можна розглянути можливість придбання медичної страховки для родини, оскільки вона дозволить заощадити значні кошти у випадку виникнення будь-яких проблем.

Також слід розділити майбутні витрати на три частини – вагітність, пологи та перші місяці життя дитини. Це систематизує та впорядкує ваші накопичення.